English | لینک | پاسخ به پرسش های متداول | به ما بپیوندید | تماس با ما | درباره ما
جنبش زنان
بودجه‌ی ۱۳۹۳ و زنان: امید کوچکی که نقش برآب شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط آرش عزیزی   


امید کوچکی بود اما همان هم نقش بر آب شد.

یکی از تبصره‌های لایحه‌ی بودجه که فعالین حقوق زن در ایران به آن امید بسته بودند قرار بود بیمه‌ی تامین اجتماعی را در اختیار زنان خانه‌‌داری قرار دهد که شغلی بیرون از خانه ندارند. فراکسیون زنان مجلس کاملا با آن موافقت کرده بود و حتی در نسخه‌ی اول قانون توسط مجلس تصویب شد اما پس از رفت و برگشت با شورای نگهبان از میان رفت.

دیگر بخش مشابهی که از میان رفت اعطای تامین اجتماعی به آن ۲۰۰ هزار خانوار ایرانی بود که سرخانواده‌شان زن هستند و هرگز بیمه و مزایای بهداشتی دریافت نکرده‌اند.

این تبصره‌های کوچک، که موضوع مقاله‌ای به قلم مهرناز صمیمی در وب‌سایت المانیتور بودند، خبر از یکی از مشکلات و بغرنجی‌های بیشمار پیش روی زنان در ایران می‌دهد که کمتر به آن توجه شده است.

ادامه مطلب...
 
چرا زنان؟ کدام زنان؟ جنبش آزادی زن؛‌ ستون استوار انقلاب ایران مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط بابک کسرایی   

برای ما ریشه تبعیض علیه زنان در خودِ نظام سرمایه‌داری و شکل مشخص آن در ایران٬ یعنی دیکتاتوری جمهوری اسلامی٬ است. این به این معنی نیست که ما می‌خواهیم آزادی زنان را به فردای انقلاب حواله دهیم و یا در این توهمیم که با به قدرت رسیدن پرولتاریا٬ استثمار زنان خود به خود محو می‌شود. خیر. انقلاب جشن تمام استثمارشدگان است و مبارزه طبقاتی به معنای مبارزه علیه تمام انواع و اقسام تبعیض و استثمار جنسی٬ ملی٬ قومی و ... است. اما باور مارکسیست‌ها این است که تنها نیرویی که می‌تواند این مبارزه را پیش ببرد٬ نیروی زنان کارگر و معلم و پرستار و دانشجو و زحمتکش است.

ادامه مطلب...
 
مبارزه زنان و مبارزه طبقاتی – بخش دوم مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ماری فردریکسن از مارکسیست‌های دانمارک   

فردریکسن در قسمت دوم از مقاله خود توضیح می‌دهد که چطور تفاوت‌های زیستی بین دو جنس اغلب برای توجیه انواع مفاهیم ارتجاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد از جمله ادعای تفاوت در هوش زن و مرد. در ضمن برای حبس زن در چهار دیواری خانه از همین نظریات استفاده می‌شود تا بگویند انگار اصلا زیست زنان آنان را اینگونه ساخته است! اما در واقعیت این افکار نشان از نیروهای مادی می‌ٔدهند که در نتیجه رشد جامعه طبقاتی ظهور کرده‌اند.


ادامه مطلب...
 
مبارزه زنان و مبارزه طبقاتی – بخش اول مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط ماری فردریکسن   

 

 

 

 

 

«مبارزه طبقاتی مبارزه‌ی زنان است! مبارزه‌ی زنان٬‌ مبارزه‌ی طبقاتی است!» این شعار دهه‌ی ۱۹۷۰ بود٬ بخصوص در جنبش فمینیستی «جوراب شلواری‌های سرخ» در دانمارک. امروز بسیاری با شنیدن این شعار لبخند به لب می‌آورند اما متاسفانه چیزی نیست که راجع به آن لبخند بزنیم. زنان هنوز در دانمارک و در بقیه دنیا تحت ستم هستند.

 

ادامه مطلب...